Občanská neposlušnost

Eseje. Občanská neposlušnost

Henry David Thoreau

Eseje (Občanská neposlušnost. Život bez zásad)

Anotace

Nejvýznamnější dvě eseje (Občanská neposlušnost a Život bez zásad) Henry David Thoreaua, sepsané před více jak sto sedmdesáti lety (platné stejně tak dnes jako tehdy), přinášejí jedinečný pohled do duše, naslouchající výlučně zákonu svědomí, která se nehodlá podřídit otroctví doby a vnějším konvencím; duše, odmítající se usadit v čekárně života a na věčnost otálet, až bude pravda v ní již poznaná uznána zároveň i většinou (většinou, které se pravda nadto nikdy nehodí do krámu), aby podle ní mohla „s dovolením“ žít. Není-li Jedinec zpit či zaprodán společenskými směnkami (postavením… číst více

Vydáno: 2020       stran: 51       ISBN: 978-80-88329-32-9 (epub) 1,75Mb      ISBN: 978-80-88329-33-6 (azw3) 1,79Mb

Ihned ke stažení |   Cena: 190

Mohlo by se Vám také líbit:

Buřičovy řeči
Co máme tedy dělati
Nemoc k smrti
Vlády lži
Dumy samotářského chodce

Bonus

Pořiďte si e-knihy v min. výši 2.000Kč (průběžně nebo naráz) a získejte voucher v hodnotě 700Kč na nákup jakékoli čtečky PocketBook z naší nabídky. Zvýhodnění je časově neomezené. Voucher lze uplatnit do 6 měsíců od jeho nabytí. Snažíme se tak přiblížit čtenářům nejen knihy, ale rovněž i zařízení nezbytná ke kvalitnímu čtení. Vouchery se nedají sčítat ani proplácet.

Celý popis

Nejvýznamnější dvě eseje (Občanská neposlušnost a Život bez zásad) Henry David Thoreaua, sepsané před více jak sto sedmdesáti lety (platné stejně tak dnes jako tehdy), přinášejí jedinečný pohled do duše, naslouchající výlučně zákonu svědomí, která se nehodlá podřídit otroctví doby a vnějším konvencím; duše, odmítající se usadit v čekárně života a na věčnost otálet, až bude pravda v ní již poznaná uznána zároveň i většinou (většinou, které se pravda nadto nikdy nehodí do krámu), aby podle ní mohla „s dovolením“ žít.

Není-li Jedinec zpit či zaprodán společenskými směnkami (postavením, vylučujícím vidět ve svém druhu bližního), neuzavírá-li se do (z)věrouky nejrozličnějších politických hesel, demagogie a žvástů veřejně prostituovaných tlučhubů a uměle pěstěného mínění o životě, přikrývající páchání 99% všeho společenského zla – tedy uvažuje-li Jedinec sám za sebe – nemůže se stát, aby nenašel v této knize sounáležitost a shodu se svým svědomím, zákonem samého Života.

„Nespravedlivé zákony existují; máme se spokojiti tím, že jich budeme poslušni, anebo se máme snažiti, abychom je zlepšili; máme jich poslouchali, až se nám to podaří, anebo máme je ihned přestupovati? Obyčejně se lidé pod takovou vládou, jako je tato, domnívají, že musí čekati, až přemluví většinu, aby je změnila. Domnívají se, že kdyby se protivili, lék by byl horší nežli zlo. Ale je to chyba vlády samé, že lék je horší nežli zlo. Ona je zhoršuje.

Proč není schopnější jednati už napřed a připravovati reformu? Proč nepečuje o svou moudrou minoritu? Proč křičí a odporuje, dříve než jí kdo ubližuje? Proč nepovzbuzuje svých občanů, aby byli na stráži, vytýkali jí její chyby a působili lépe, než ona by to s nimi dokázala? Proč ona vždy křižuje Krista, vylučuje z církve Koperníka a Luthera a prohlašuje Washingtona a Franklina za buřiče?

Platební metody