Parerga a paralipomena 1

Parerga a paralipomena 1

Arthur Schopenhauer

Parerga a paralipomena 1

Anotace

Po 161 letech od Schopenhauerovy smrti se českému čtenáři dostává poprvé do rukou ucelené vydání autorova díla Parerga a paralipomena I, jež německému voluntaristovi vynesla svého času popularitu a pozitivně ovlivnila široké přijetí jeho hlavní práce „Svět jako vůle a představa“. Předkládaný první svazek Parerga a paralipomena (Vedlejší a opomenuté práce) obsahuje statě: „Náčrt dějin učení o ideálním a reálném“; „Fragmenty k dějinám filosofie“; dále sžíravou polemiku s autory německé klasické filosofie: „O univerzitní filosofii“, jejíž četba je nesporně lahodným myšlenkovým i jazykovým potěšením… číst více

Vydáno: 2021       stran: 506       ISBN: 978-80-88329-22-0 (epub) 1,24Mb      ISBN: 978-80-88329-23-7 (azw3) 1,57Mb

Ihned ke stažení |   Cena: 336

Mohlo by se Vám líbit

Parerga a paralipomena 2
Sebrané spisy
Nemoc k smrti
Výklad Evangelia Markova
Křesťanské učení a jiné náboženské spisy

Bonus

Pořiďte si e-knihy v min. výši 2.000Kč (průběžně nebo naráz) a získejte voucher v hodnotě 700Kč na nákup jakékoli čtečky PocketBook z naší nabídky. Zvýhodnění je časově neomezené. Voucher lze uplatnit do 6 měsíců od jeho nabytí. Snažíme se tak přiblížit čtenářům nejen knihy, ale rovněž i zařízení nezbytná ke kvalitnímu čtení. Vouchery se nedají sčítat ani proplácet.

Celý popis

Po 161 letech od Schopenhauerovy smrti se českému čtenáři dostává poprvé do rukou ucelené vydání autorova díla Parerga a paralipomena I, jež německému voluntaristovi vynesla svého času popularitu a pozitivně ovlivnila široké přijetí jeho hlavní práce „Svět jako vůle a představa“.

Předkládaný první svazek Parerga a paralipomena (Vedlejší a opomenuté práce) obsahuje statě: „Náčrt dějin učení o ideálním a reálném“; „Fragmenty k dějinám filosofie“; dále sžíravou polemiku s autory německé klasické filosofie: „O univerzitní filosofii“, jejíž četba je nesporně lahodným myšlenkovým i jazykovým potěšením, kdy premisy v ní vyřčené lze vztáhnout k dnešnímu poučení i mimo katedry filosofie.

Následuje exkurs do tématu lákavého snad ve všech dobách: „Pokus o duchařství a co s tím souvisí“, kterému předchází krátká, ale neméně zajímavá stať: „Transcendentní přemítání o zjevné záměrnosti v osudu jednotlivce“; první svazek završují slavné „Aforismy k životní moudrosti“, z nichž mnoho si drží stále svoji platnost a aktuálnost.

Pro intelekt ve službách vůle, tedy v praktickém užití existují jen jednotlivé věci; pro intelekt, který pohání umění a vědu, který je tedy činný pro sebe sama, existují jen obecnosti, celé druhy, species, třídy, ideje věcí; neboť i výtvarný umělec chce zobrazovat v individuu ideu, tedy jeho druh. To spočívá na tom, že vůle je zaměřena přímo pouze na jednotlivé věci: to jsou její vlastní objekty, neboť jen ony mají empirickou realitu.

Naproti tomu pojmy, třídy, druhy se mohou stát objekty vůle jen velmi zprostředkovaně. Proto primitivní člověk nemá žádný smysl pro obecné pravdy; naopak génius přehlíží a zanedbává to individuální: vynucené zaměstnávání se jednotlivým jako takovým, jak vytváří látku praktického života, je mu nepříjemnou robotou.

Knihovna Arthura Schopenhauera

Všechna díla německého voluntaristy si můžete prohlédnout zde, kde je k dispozici i celý zvýhodněný e-konvolut.

Platební metody