Suďte sami!

Suďte sami

Søren Aabye Kierkegaard

Suďte sami!

Anotace

Kniha Suďte sami!, s podtitulem „Ke zkušení sebe samého, doporučeno současnosti“, vyšla až zásluhou P. Chr. Kierkegaarda (bratra SAK) více jak dvacet let po autorově smrti. Oproti jiným spisům dánského revizora křesťanství je Suďte sami! vedeno ve smířlivém duchu. Touto smířlivostí, ústupkem, není zajisté myšleno (jaké případné nedorozumění), znivelování křesťanských požadavků. Kierkegaard vybízí k „pouhému“ DOZNÁNÍ (včetně sebe sama), zda jsme či máme právo, každý sám za sebe, nehledáme-li NEJPRVE Království boží, nazývat se křesťany! – Vybízí k vystřízlivění a pochopení pravého… číst více

Vydáno: 2019       stran: 104       ISBN: 978-80-88329-00-8 (epub) 0,74Mb      ISBN: 978-80-88329-01-5 (azw3) 0,82Mb

Ihned ke stažení |   Cena: 195

Mohlo by se Vám také líbit:

Nácvik křesťanství
Zpověď. V co věřím
Výklad Evangelia Markova
Sebrané spisy
Pojednání o principech lidského poznání

Bonus

Pořiďte si e-knihy v min. výši 2.000Kč (průběžně nebo naráz) a získejte voucher v hodnotě 700Kč na nákup jakékoli čtečky PocketBook z naší nabídky. Zvýhodnění je časově neomezené. Voucher lze uplatnit do 6 měsíců od jeho nabytí. Snažíme se tak přiblížit čtenářům nejen knihy, ale rovněž i zařízení nezbytná ke kvalitnímu čtení. Vouchery se nedají sčítat ani proplácet.

Celý popis

Kniha Suďte sami!, s podtitulem „Ke zkušení sebe samého, doporučeno současnosti“, vyšla až zásluhou P. Chr. Kierkegaarda (bratra SAK) více jak dvacet let po autorově smrti. Oproti jiným spisům dánského revizora křesťanství je Suďte sami! vedeno ve smířlivém duchu. Touto smířlivostí, ústupkem, není zajisté myšleno (jaké případné nedorozumění), znivelování křesťanských požadavků. Kierkegaard vybízí k „pouhému“ DOZNÁNÍ (včetně sebe sama), zda jsme či máme právo, každý sám za sebe, nehledáme-li NEJPRVE Království boží, nazývat se křesťany! – Vybízí k vystřízlivění a pochopení pravého následování Krista a milosti ve vztahu k službě jednomu pánu. – Jak nekonečně náročný ústupek, jak nekonečně náročné „pouhé“ doznání!  – Kniha vychází opět ve vynikajícím překladu česko-dánské znalkyně Kierkegaardových děl, paní Marie Mikulové Thulstrupové.

“Až bude jednou vydáno vyúčtování z nespočetného lidského pokolení, bude se v rubrice „změkčilí“ vyskytovat větší počet než v rubrikách zlodějů, lupičů a vrahů dohromady. Tak tomu bude také s některými takzvanými střízlivými. Jiní mají oproti nim větší sílu vůle, prudší vášně, hlubší potřebu rozhodování a činu, užívají chytrosti a rozmyslu jinak. Odvažují se dále, více vypínají život, neprchají před každým nebezpečím, ale jedno mají stejné: pravděpodobnost – té se nikdy nepustí. V pravděpodobnosti mají k dispozici více možností než ostatní, z pravděpodobnosti si vynutí vysvětlení, jež se odpírá změkčilým (neboť pravděpodobnost je upejpavá). Ale jedno je jisté, jisté jako skála, pravděpodobnosti se nevzdají, protože pustit se jí pro ně znamená opilost.

Zde je nekonečný rozdíl vůči křesťanství, protože křesťansky, ano i pouze nábožensky platí, že člověk, který se pravděpodobnosti nikdy nevzdal, si nikdy s Bohem nezadal. Všechna náboženská a nadto křesťanská odvaha je na druhé straně pravděpodobnosti a na cestě, aby se jí vzdala.”

Knihovna S. A. Kierkegaarda

Všechny dosud vydané spisy S. A. Kierkegaarda nalezne čtenář zde, v Knihovně SAK.

Platební metody