O čtverém kořeni věty o dostatečném důvodu
Schopenhauerovo více jak 200 let staré pojednání O čtverém kořeni věty o dostatečném důvodu není prací zajímavou a čtivou pouze pro odborníky zabývající se dějinami filosofie, ale jistě bude přitažlivou i pro širší kultivovanou čtenářskou obec…
Citace
Důležitost věty o dostatečném důvodu je nadmíru velká, neboť ji lze označit za základ veškeré vědy. Věda totiž znamená systém poznatků, tj. celek zřetězených poznatků v protikladu k jejich pouhému agregátu. Co však jiného spojuje články systému než věta o dostatečném důvodu? Každou vědu od pouhého agregátu vyznačuje právě to, že její poznatky vyplývají jeden z druhého jako ze svého důvodu. Proto již Platón praví: „Vždyť také pravdivá mínění… nemají velkou cenu, dokud je někdo nesváže rozumovým výkladem příčiny.“
K tomu téměř všechny vědy obsahují znalost příčin, z nichž lze určit účinky, a právě tak jiné poznatky o nutnosti důsledků z důvodů, jak budou vystupovat v našem dalším zkoumání. To už Aristotelés vyjadřuje slovy: „Každá věda, jež se zakládá na myšlení a pojmech anebo má-li v něm jen jistou účast, zabývá se zevrubněji příčinami a počátky.“ (Aristotelés, Metafyzika VI, 1, přel. A. Kříž, Praha 2003, s. 173) – Odtud náš apriorní předpoklad, že vše má nějaký důvod, což nás opravňuje ptát se všude proč. To proč lze tedy nazvat matkou všech věd.
O čtverém kořeni věty o dostatečném důvodu, § 4, s. 16
Recenze
Vymazat filtryZatím zde nejsou žádné recenze.